Zanzibar karibu! (opublikowano w „Poznaj Świat”)

Artykuł opublikowany w magazynie „Poznaj Świat” 06.2012.

cyt:

„Tak, to ja – ostatni sułtan Zanzibaru! Chodź tu mzungu, zbliż się ze swoją kamerą!” – wykrzykuje do mnie niezwykły jegomość siedzący w cieniu pod murem pałacu sułtańskiego House of Wonders. Przeorana życiem, okolona ciemną brodą ogorzała twarz, którą oprócz blizny na złamanym nosie zdobią kolorowe ćwieki zwraca się w moją stronę. Bystre zawadiackie oczy spoglądają na mnie spod kędzierzawych włosów ogarniętych fantazyjnym czarnym turbanem.

„Darmozjady, nicponie i grzesznicy, to przemawiam do was Ja, Ostatni Sułtan Zanzibaru!”. Gestem nie znoszącym sprzeciwu nie pozwala mi odejść, widząc kątem oka moją próbę rejterady. Nie wywinę się. Podchodzę do niezwykłego dżentelmena nadrabiając nieco miną. Na mój nieśmiały uśmiech odpowiada uśmiechem od ucha do ucha. Zaczynamy rozmawiać, bardziej o mnie niż o nim. W końcu pytam, czy mogę go sfotografować. „Przecież już zrobiłeś, ale jeśli chcesz więcej, nie ma sprawy”. To przytyk do mojego wcześniejszego ukradkowego zdjęcia. Robi groźną minę do aparatu po czym natychmiast parska gromkim śmiechem. „Sesja” trwa chwilę, zupełnie rozładowując atmosferę pomiędzy nami.  Zaprasza mnie do siebie.   Tam prezentuje stertę gazet i kolorowych magazynów. Kilka z nich zawiera artykuły z jego podobiznami.  „OK., śpieszę się, daj mi stówkę. Obojętnie czego. I muszę lecieć”.  Wiedziałem, że tak się to skończy, ale nie takiej stawki się spodziewałem. Mówię mu, że mam dziesięć dolarów w kieszeni.  Zero rozczarowania. Bez skrupułów bierze banknot.

Wracam pod XIX-wieczny House of Wonders, pałac prawdziwych sułtanów, budynek w którym po raz pierwszy na wyspie zainstalowano elektryczność i windę elektryczną, nic więc dziwnego, że tubylcy nazwali go Beit el Ajaib, Dom Cudów. Skusił mnie niezwykły, pełen orientalnych dekoracji i ogromnych balkonów obiekt jak i informacja o wernisażu wystawy prezentującej malarskie wzornictwo dla tatuażu henną.(…)”

Strona tytułowa artykułu plus inne zdęcia – Zanzibar.

Powyższe pliki również możesz zakupić korzystając z formularza po prawej stronie.

O autorze

Jestem autorem wszystkich zdjęć, artykułów i materiałów wideo załączonych na stronie www.jerzypawleta.pl. Zabrania się publikowania zdjęć ze strony www.jerzypawleta.pl w pejoratywnym kontekście w stosunku do przedstawianych ludzi, miejsc czy zdarzeń.