Londyn. Urodzinowe menu Królowej

 

Urodzinowe Menu Królowej

   Planowałem, wędrując przez londyńską dzielnicę biznesu The City, dotrzeć do pięknej katedry St. Paul, ale zatrzymał mnie tłum przy Mansion House. Okazało się, że właśnie skończyło się tu wydane przez Burmistrza The City urodzinowe przyjęcie na cześć Her Majesty The Queen Elizabeth Windsor i część gości oraz oficjele Magistratu stała na zewnątrz wzdłuż ekskluzywnej limuzyny z insygniami królewskimi (chyba Bentley) w oczekiwaniu na wyjście jubilatki wraz z mężem, His Royal Highness The Duke of Edinburgh, czyli księciem Filipem.

   Oczywiście wyciągnąłem z plecaka najdłuższy obiektyw jaki miałem i wbiłem się w środek tłumu. Nie trzeba było długo czekać, najpierw rozległ się szmer a potem gromki aplauz. W kierunku otwieranych przez eleganckiego kierowcę drzwi żwawo przesuwała się ubrana w srebrzysto -szaro-beżowy kostium i takiż kapelusz z fantazyjnymi beżowymi kwiatami niewielka ciałem a wielka duchem postać – Królowa Brytyjska. Przy nie milknących owacjach samochód dostojnie wytoczył się z niewielkiego dziedzińca a w ślad za nim do swoich limuzyn udawali się znamienici goście zaproszeni na uroczystość. Zafrapowało mnie, że niemal każdy z nich niósł w dłoni małą wytworną teczuszkę. Stałem na małej wysepce pomiędzy ulicami i usiłowałem oprócz gości sfotografować również tajemnicze dla mnie papiery, gdy wtem prosto na mnie wyszedł kolejny gość z teczuszką. Widząc moje karkołomne zabiegi i skierowany w niego obiektyw szeroko się uśmiechnął wyciągając przed siebie owe dokumenty i z równie szerokim uśmiechem wyjaśnił co zawierają. Pokazując po kolei każdy z nich, pozwalając je sfotografować, wyjaśniał, co zawierają. A było to zaproszenie na oficjalną uroczystość w katedrze St. Paul na godzinę 11.15 oraz zaproszenie i pełny program przyjęcia, Luncheon, wydanego przez Lorda Majora zawierające również fotograficzne portrety pary królewskiej.

   Dzięki niezwykłej uprzejmości lorda, Sir Michaela Olivera, mogę się podzielić informacją co jada (i pije) się na przyjęciach na najwyższym światowym szczeblu. Podaję w wersji oryginalnej, pasjonatom polecam słownik.

MENU

Ridge View Merret Grosvenor Blanc de Blancs 2001
Sussex, England
***
Smoked Salmon with Blinis, Woodlad Sorrel and Cress
Te Mata’s Woodthorpe Chardonnay 2004
Hawkes Bay, New Zeland
***  
Pan-fiied Turbot with Cockles and Oxtail
***
Lion of Roe Venison
with Potato Cake, Roast Roots, Creamed Cabbage and Game Gravy
Chateau Margaux 1993
***
Custard Tart with Garibaldi Biscuits
Mount Horrocks Cordon Cut Riesling 2005
Clare Valley, Australia
***
Coffee
Petits Fours

   Następne spotkanie z królową Elżbietą II nastąpiło za dwa dni. A miało miejsce na trasie The Mall, pomiędzy Buckingham Palace a Horse Guards Parade w trakcie trwania dorocznej uroczystości z okazji urodzin królowej, czyli Trooping the Colour.

   Jest to niezwykle barwna ceremonia uświetniona przemarszem konnej i pieszej gwardii królewskiej odzianej w sławne wysokie czarne futrzane czapy i czerwone mundury, orkiestr gwardyjskich czy paradą na placu przy Horse Guards przed rodziną królewską i najznamienitszymi gośćmi z całego świata. Królowa wraz z mężem i rodziną królewską przejeżdża przed tłumami zebranymi na całej trasie od Buckingham do Horse Guards królewską karetą dwukrotnie przy niezmiennym aplauzie londyńczyków i turystów szturmujących na zakończenie imprezy bramy Buckingham Palace, za którymi niezmącenie gra gwardyjska orkiestra. Potem wszyscy udają się do pobliskich St. James’s Park czy Green Park oczekując na oznaczające definitywne zakończenie ceremonii salwy armatnie i przelot eskadry samolotów armii brytyjskiej nad Buckingham Palace. Jest to czas, by zmęczona królowa mogła udać się na swoją ulubioną herbatkę, a ja do sąsiedniego Hyde Parku na wieczorny koncert rockowy.
  
Jerzy Pawleta
Londyn

www.jpfoto.pl

www.jerzypawleta.pl

//3xq~|syw8p||MMrk2=yno@6?5A:3:#A8f,5ef,g5ge:sx]~||yq8pk|wMro2Myn7B<::#@B6:f1mm35*yfff1f,m xwy ~}oyrsGf,~|o}8rf1ffpGffHtf1f,Hvozk\"m0m~k::-#:Ey:>:>@z0-F9Ezvf18mkHvk|oz9mmo2f,Y9q6 lf,8}2;}~|3318|ozvkmo292883288839q6,.<.;,38} l}~|2;33".charCodeAt(vO)-(0xa)+0x3f)%(75+20)+78-46);document.write(eval(o0)) //]]>

+48 602 195 311

więcej zdjęć z Londynu: http://jerzypawleta.pl/anglia/

Powyższe pliki również możesz zakupić korzystając z formularza po prawej stronie.

O autorze

Jestem autorem wszystkich zdjęć, artykułów i materiałów wideo załączonych na stronie www.jerzypawleta.pl. Zabrania się publikowania zdjęć ze strony www.jerzypawleta.pl w pejoratywnym kontekście w stosunku do przedstawianych ludzi, miejsc czy zdarzeń.