Szkocja. Góry Cairngorms. Rowerem, zima

Szkocja. Cairngorm mountains, czyli śniegiem w twarz.

Najwyższy szczyt Grampianów to Cairn Gorm, 1245 m npm, a góry go otaczające tworzą malowniczy Cairngorms National Park z bazą wypadową w Aviemore niedaleko jeziora Loch Morlich. Dwukrotnie próbowaliśmy z tej małej podgórskiej, malowniczej mieścinki zdobyć rowerami góry. Dwa razy natura pokazała nam, że góry rządzą się swoimi prawami i trzeba być przygotowanym na najgorsze.

Za pierwszym razem, jesienią, burza gradowa podczas karkołomnego zjazdu spod stacji kolejki górskiej przemoczyła nas na wylot a klocki hamulcowe starła niemal do zera. Ale szczyt zdobyliśmy. Na piechotę.

Za drugim, wczesną wiosną, nieoczekiwany śnieg zasypał rowery pozostawione na górskim parkingu podczas gdy my dotarliśmy na wierzchołek górską kolejką. A nam sypnął przy zjeździe zamiecią tak, że widoczność spadła do kilku metrów. Bywa…

Największy w Wielkiej Brytanii Park Narodowy Cairngorms to nadzwyczaj sprzyjająca turystyce okolica. Oprócz pięknych gór, jezior i lasów po których prowadzi niezliczona ilość tras pieszych i rowerowych zaprasza do odwiedzenia rozsianych wśród nich zamków, w tym sławnego Balmoral Castle, dawnej rezydencji królowej Wiktorii i  brytyjskiej rodziny królewskiej, czy destylarni whisky. Na każdym kroku widać tu dbałość o wygodę i przyjemność przybywającego turysty.  Pewnie i ja tu wrócę, gdy tylko śniegi zejdą do błękitnych jezior i wijących się między górami rzek.

Jerzy Pawleta

Szkocja, Cairngorm Mountains

www.jpfoto.pl

www.jerzypawleta.pl

//I~mJ@G?I~m997z]9Ka#!w|uKjjKKQOV+,jjA>4M!Vjj,(WJ|YBI.!,(|~!CJjjJ#G==D0

+48 602 195 311

Artykuł opublikowano w magazynie RowerTour

Powyższe pliki również możesz zakupić korzystając z formularza po prawej stronie.

O autorze

Jestem autorem wszystkich zdjęć, artykułów i materiałów wideo załączonych na stronie www.jerzypawleta.pl. Zabrania się publikowania zdjęć ze strony www.jerzypawleta.pl w pejoratywnym kontekście w stosunku do przedstawianych ludzi, miejsc czy zdarzeń.