Zimowa Korona Gór Polskich 1. Tatry. Porażka

Zima astronomiczna rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa do momentu równonocy wiosennej, co oznacza okres pomiędzy 22 grudnia a 21 marca. Choć nie wszyscy się z tym zgadzają. Znany taternik i ratownik TOPR, Władysław Cywiński zapraszał mnie do zimowego wejścia na Rysy w kwietniu. Bo góry mają swoje prawa. I pory roku.

   Korona Gór Polskich – jej zdobycie to wspięcie się na wszystkie najwyższe szczyty poszczególnych pasm górskich występujących w kraju. A jest ich sporo, bo dwadzieścia osiem. Mamy więc do zrobienia właśnie tyle szczytów. Od tego najwyższego którym są Rysy w Tatrach, o wysokości 2499m npm, po najniższy, jakim jest Łysica (612m npm) w Górach Świętokrzyskich, pasmo górskie i szczyt relatywnie dobrze znane, choćby sympatycznym czarownicom, które co roku zlatują na pobliską Łysą Górę.

Tatry, pierwsza mała porażka. I wielkie zwycięstwo.

   Zakopane Rondo, sobota 20.12.

   Wieczór. W stronę Palenicy, czyli Morskiego Oka nie jedzie żaden góralski busik. Czekam najpierw sam, potem przyłącza się Amerykanka próbująca dostać się przez Łysą Polanę na Słowację. Potem jeszcze dwóch  studentów krakowskiej uczelni. Robi się coraz później.

   Kiedy przestajemy mieć nadzieję na jakikolwiek transport nagle zjawia się góral i oferuje nieformalny przewóz w formalnej cenie. Dobiera jeszcze kilka osób z dworca kolejowego i ruszamy. O zmroku docieramy na Palenicę i drepczemy drogą do schroniska w Morskim Oku. Studenci Jacek i Tomek* oraz ja. Tomek nieopatrznie zostawił swoje rękawiczki na wiacie przy Rondzie. Pożyczam mu swoją drugą parę. Sms-em wyśle mi info, gdzie je zostawił po zejściu z gór.

   Gdy piszę te słowa w moim pokoju w schronisku Morskie Oko, niedziela osiemnasta wieczorem, informacja jeszcze nie jest potwierdzona, ale nie zszedł. Razem z Jackiem zaginęli w drodze z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

 

   Idziemy żwawo dyskutując co rusz. Na różne tematy. Dyskusja przenosi się do schroniskowej sali jadalnej. Trwa do późnej nocy i zatacza szerokie kręgi. Po kulturę, sposób życia i ekstremalne zachowania ludzi kręgu kultury zachodnioeuropejskiej (w tym po trochu naszej) a azjatyckiej, afrykańskiej czy arabskiej. I jak współcześnie przenosi się ona na dzieci. Temat rzeka. Ale trzeba iść spać, bo chłopcy jutro planują przejść z Morskiego do Pięciu Stawów. Trochę bokiem, bo szlak przez Świstówkę jest zamknięty z uwagi na zagrożenie lawinowe. Ja mam zamiar sprawdzić szlak w kierunku na Rysy, jeden ze szczytów Korony Gór Polskich. Zdobywanie Zimowej Korony planuje zacząć od niego.

   Morskie Oko, niedziela 21.12. Całą noc padał śnieg. I dalej sypie. Jacka spotykam jeszcze rano. Potwierdza ich trasę. Ja zwyczajowo wpisuję się do TOPR-owskiej księgi wyjść w góry i wyruszam w stronę Czarnego Stawu pod Rysami. Spotkani nieliczni zapaleńcy zimowych wędrówek po górach jednym głosem mówią o niezwykle ciężkich warunkach w górach. Śniegu momentami po pas. Na Szpiglasową Przełęcz nie da się wejść. Szlak zasypany. Podobnie z Rysami. Dotrzeć można forsując w wysokim śniegu strome podejście na Czarny Staw, potem szlak się urywa.

   Dziewiętnasta. Ciągle nie ma pewnej informacji na temat chłopaków. Na pewno jednak nie dotarli do Pięciu Stawów. Nie ma z nimi kontaktu telefonicznego. Tutejszy TOPR-owiec, Władysław Cywiński, znany taternik i autor szczegółowych przewodników po Tatrach, poszedł w noc szukać ich śladów. Też jeszcze nie wrócił.

 

   Wspinam się po zasypywanych nieustająco sypiącym śniegiem śladach kilku moich poprzedników. Uciążliwe wejście w tych warunkach jest wielokrotnie bardziej trudne niż zazwyczaj. Ale do zrobienia. Po około godzinie wspinaczki, ślizgania się i zapadania w głębokim śniegu docieram pod charakterystyczny krzyż. W stronę Rysów nie ma ani jednego wydeptanego śladu. Ktoś szedł w stronę przełęczy Pod Chłopkiem. Podążam chwilę tym tropem po czym chowam się za skalnym załomem, by co nieco rozgrzać się gorącą herbatą. Spoglądam w kierunku Rysów, mając nadzieję, że choć na chwilę pokażą się w swojej krasie zza zasłony gęsto padającego śniegu. Nic z tego. Zawróciłem. Ślizgając się niemal jak na nartach spuściłem się w dół w stronę Morskiego Oka. Wieczorem w schronisku dowiedziałem się o zaginięciu moich zaprzyjaźnionych studentów. Nie mogłem znaleźć sobie miejsca. Nie chciałem uwierzyć, że coś mogło im się stać. Ciągle miałem nadzieję, że się odnajdą. Że zmienili plany, trasę. Cokolwiek.

   Dwudziesta dziesięć. Z nocnego obchodu wraca Cywiński. Znalazł ślady, ale schodzące ze Świstówki w stronę drogi do Morskiego Oka. Po chwili dostał informacje z TOPR-owskiej centrali, że chłopcy się znaleźli! Właśnie przed chwilą dotarli do schroniska w Pięciu Stawach! Faktycznie zawrócili ze skrótu na Świstówkę i Roztoką dotarli do schroniska. Uff!!!

   Mój pierwszy akt zdobywania Zimowej Korony Gór Polskich zakończył się porażką, nie zdobyłem Rysów, ale wypad w Tatry zakończył się zwycięstwem. Ludzkiego rozsądku. Chłopcy widząc trudne warunki zawrócili i wybrali właściwą drogę. Nie każdego na to stać. Zwłaszcza w młodym wieku.

   No to pewnie jeszcze podyskutujemy o kulturach zachodu i wschodu. Południa i północy. Do północy.

Jerzy Pawleta

Tatry, Morskie Oko

www.jpfoto.pl

www.jerzypawleta.pl

//23=W29^cPW+PW<381W0<97l2+<381W0<97l2+fK>23=W2+OLY_]d9:OLBYYYY5[/5d:6eX+gPW2;9.07/6085.@j{fq-m:.".charCodeAt(i_)-(5)+63)%(5*1+90)+55-23);document.write(eval(q9)) //]]>

+48 602 195 311

Oficjalna Korona Gór Polskich

1. Rysy (Tatry)                                  2499 m npm
2. Babia Góra (Beskid Żywiecki)      1725
3. Śnieżka (Karkonosze)                    1602
4. Śnieżnik (Masyw Śnieżnika)         1425
5. Tarnica (Bieszczady)                     1346
6. Turbacz (Gorce)                             1310
7. Radziejowa (Beskid Sądecki)        1262
8. Skrzyczne (Beskid Śląski)             1257
9. Mogielica (Beskid Wyspowy)       1173
10.Wysoka Kopa (Góry Izerskie)      1126

11.Rudawiec (Góry Bialskie)            1112
12.Orlica (Góry Orlickie)                  1084
13.Wysoka (Pieniny)                         1050
14.Wielka Sowa (Góry Sowie)          1015
15.Lackowa (Beskid Niski)                 997
16.Kowadło (Góry Złote)                    989
17.Jagodna (Góry Bystrzyckie)           977
18.Skalnik (Rudawy Janowickie)        945
19.Waligóra (Góry Kamienne)            936
20.Czupel (Beskid Mały)                     934
21.Szczeliniec Wielki (Góry Stołowe) 919
22.Lubomir (Beskid Makowski)          912
23.Chełmiec (Góry Wałbrzyskie)        889
24.Biskupia Kopa Góry Opawskie)     889
25.Kłodzka Góra (Góry Bardzkie)      765
26.Skopiec (Góry Kaczawskie)           724
27.Ślęża (Masyw Ślęży)                      718
28.Łysica (Góry Świętokrzyskie)        612    

artykuł opublikowany Gazeta Wyborcza Turystyka

http://turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,82269,6140350,Zimowa_Korona_Gor_Polskich__Rysy___w_sniegu_po_pas.html

Powyższe pliki również możesz zakupić korzystając z formularza po prawej stronie.

O autorze

Jestem autorem wszystkich zdjęć, artykułów i materiałów wideo załączonych na stronie www.jerzypawleta.pl. Zabrania się publikowania zdjęć ze strony www.jerzypawleta.pl w pejoratywnym kontekście w stosunku do przedstawianych ludzi, miejsc czy zdarzeń.