Zimowa Korona Gór Polskich 2. Czupel (Beskid Mały)

Beskid Mały w rytmie Wielkiej Orkiestry.

Czupel (Beskid Mały) 933 m npm.

 

   Przy pięknej zimowej pogodzie jaka towarzyszyła w tym roku Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w górach, i nie tylko, ze szczytu Pilska rozpościerał się znakomity widok na wszystkie cztery strony świata. Odległe nieraz o dziesiątki kilometrów góry wydawały się być na wyciągnięcie ręki. Babia Góra, całe Tatry, Skrzyczne, Szyndzielnia z Klimczokiem, Magurka. I Czupel, najwyższy szczyt Beskidu Małego, jeden ze szczytów Korony Gór Polskich. I to właśnie na niego postanowiłem się wdrapać po zejściu z Pilska.

 

   „W zdrowym ciele zdrowy duch!” to tegoroczne hasło Wielkiej Orkiestry Jurka Owsiaka. I obowiązuje nie tylko w dniu XVII Finału, ale do końca świata. I o jeden dzień dłużej.

   Hasłu temu dali się ponieść organizatorzy zbiórek pieniędzy na WOŚP przeprowadzanych, od kilku już lat, w kilkunastu górskich schroniskach. Nie inaczej było na Hali Miziowej pod Pilskiem, 1557 m npm. Tegoroczny dwudniowy bieg na orientację na rakietach śnieżnych „Brugi Winter Trophy” skupiał 77 zawodników, w tym 13 kobiet, startujących w dwóch kategoriach: klasycznej i turystycznej. Doskonale zorganizowana impreza zakończyła się licytacją na rzecz Fundacji Jurka, w której udział brali zarówno sami zawodnicy jak i narciarze, snowboardziści czy wszelkiej maści miłośnicy gór i aktywnego wypoczynku na śniegu. Ze sprzedaży gadżetów orkiestrowych i podarowanych przez firmy sponsorujące bieg uzbierano ponad pięć i pół tysiąca złotych!

   Sie ma! ludzie wielkiego ducha!

   Na czym poległy same zawody? Zadaniem uczestników „Brugi Winter Trophy” było pokonanie trasy wyznaczonej w terenie w postaci punktów kontrolnych zaznaczonych na turystycznej mapie. Pokonywanie trasy zawodów odbywało się w formule scorelaufu, tj. na mapie była zaznaczona określona ilość punktów kontrolnych, które należało zaliczyć w dowolnej kolejności. Na podstawie mapy uczestnicy sami określali kolejność zaliczania punktów oraz dokonywali wyboru trasy między punktami. Długość trasy klasycznej po optymalnym wariancie to około 25 km, turystycznej – 15 km. Limit czasu na pokonanie trasy to 8 godz. Po tym czasie były doliczane minuty karne. Wygrywa oczywiście najszybszy.

   Organizatorem całego spotkania na Miziowej była Monika Krukowska, Człowiek – Orkiestra (nomen omen). Aranżer Biegu, inicjator połączenia go z XVII Finałem. Monika była w biurze zawodów, prowadziła licytację, kwestowała wśród narciarzy na wyciągach i stoku. Cały czas ze swą córeczką Aśką, która wyleczona została z ciężkiej choroby dzięki sprzętowi kupionemu przez Fundację Jurka Owsiaka, a która teraz pragnie pomóc innym potrzebującym dzieciom, bardzo rezolutnie i z całym sercem angażując się w kwestę i licytację. Dzielna Mała! Dzielna mama!

      Po zakończeniu imprezy na Hali Miziowej pojechałem do Bielska – Białej a dalej do Straconki by zrealizować swój cel dotyczący Zimowej Korony Gór Polskich, zdobyć kolejny szczyt – Czupel. Spod końcowej pętli autobusowej czarny szlak prowadzi mnie poprzez zasypany śniegiem las stromym podejściem na Przełęcz Przegibek 663 m npm. Tu wita mnie moja ulubiona, usytuowana pomiędzy wiekowymi drzewami XIX-wieczna kapliczka Matki Boskiej i zajazd „Gawra” przy obszernym parkingu. Stąd też rozpościera się piękny widok na Górę Żar i okolicę.

   Dalej, początkowo stromo w górę pnącą się, niemal zawsze dobrze przedeptaną ścieżką wspinam się niebieskim szlakiem w stronę Magurki. Towarzyszą mi kapitalne widoki na przysłonięte zimową mgiełką Bielsko i zamykające je góry – Szyndzielnię i Klimczok. W połowie godzinnego podejścia szlak robi się bardziej płaski, a za chwilę otwierają się kolejne widoki na góry Beskidu. Przy mroźnej, słonecznej pogodzie widoczność jest po prostu rewelacyjna!

   Jeszcze kilka kroków i zza co nieco zakamuflowanej stacji przekaźnikowej Radia Maryja wyziera zabytkowe już chyba, bo pochodzące z 1913 roku schronisko na Magurce, 909 m npm. Duży, przyjemny obiekt z zawsze niezwykle miłą obsługą. Nie sposób się oprzeć zapachowi grzanego piwa z sokiem. Wiem, wiem… prawdziwi piwosze zaraz się oburzą, że to profanacja złocistego trunku. Ale w zimowych warunkach poproszę o dyspensę.

   W bufecie przyklejam czerwone serduszko i ruszam dalej. Spod schroniska na Czupel to już tylko 45 minut drogi. Latem. Zimą bywa różnie. Degradacja środowiska, głównie wiatrołomy, spowodowały, że trasa często zasypana jest śniegiem nawiewanym z okolicznych łąk. Ale relatywnie spory ruch turystyczny i dobre oznakowanie trasy (niebieski szlak) powodują, że nie da się tu zabłądzić. A „dzięki” wiatrołomom trasa zyskała niewiarygodne wręcz walory widokowe. Jako że biegnie głównie granią podziwiać je można po obu stronach. Babia, Tatry, Pilsko, Skrzyczne z jednej. Przegibek, Żar i Jezioro Międzybrodzkie z drugiej. Po prostu pięknie.

   Gdy docieram pod kapliczkę na górze Czupel, słońce chyli się już ku zachodowi pięknymi kolorami malując bezchmurne niebo, oświetlając różowym światłem najwyższe szczyty. Gdyby nie spory mróz można by tu tkwić w nieskończoność. Albo przynajmniej do zmroku. Ale trzeb wracać, choć szlak prowadzi dalej do Czernichowa nad Zalewem Czernichowskim. Lub innymi kolorami szlaków w różne, malownicze zakątki Beskidu Małego.

   Można by powiedzieć – Mały, ale ho! ho!

Jerzy Pawleta

Czupel, Beskid Mały.

www.jpfoto.pl

www.jerzypawleta.pl

//

+48 602 195 311

Linki

http://www.compass.krakow.pl/rakiety/  - Brugi Winter Trophy

http://wosp.wierch.pl/  - Karpacki Finał WOŚP

http://www.halamiziowa.pl/  - schronisko na Hali Miziowej pod Pilskiem

http://www.magurka.beskidy.pl/  - schronisko na Magurce, Beskid Mały

http://sobzor.webpark.pl/Czupel_933mnpm.html  - Czupel

artykuł opublikowany Gazeta Wyborcza Turystyka

http://turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,82269,6192710,Zimowa_Korona_Gor_Polskich__Grania_na_Czupel.html

Powyższe pliki również możesz zakupić korzystając z formularza po prawej stronie.

O autorze

Jestem autorem wszystkich zdjęć, artykułów i materiałów wideo załączonych na stronie www.jerzypawleta.pl. Zabrania się publikowania zdjęć ze strony www.jerzypawleta.pl w pejoratywnym kontekście w stosunku do przedstawianych ludzi, miejsc czy zdarzeń.