Aid Al Jamel. Festiwal Sahary w Douz, Tunezja.

 


Zima to w południowej Tunezji okres wysypu festiwali. Większość z nich sięga do wspaniałej beduińskiej tradycji, ale sporo powstało współcześnie. Są one oznaką nowoczesnego, otwartego na świat życia młodych Tunezyjczyków, a jednocześnie odpowiadają na zapotrzebowanie turystów odwiedzających Tunezję już nie tylko latem, by zachłysnąć się słońcem tego kraju, ale tych, którzy szukając nowych, świeżych doznań, przybywają tu zimą.
Warto wyszukać w internecie bieżące informacje (terminy festiwali są często ruchome) o takich imprezach jak Mawu Tribal Odyssey odbywający się w oazie Ksar Ghilane, Dunes Electronic Festival mającym szansę stać się kultowym, gdyż odbywa się w naturalnej scenerii planu filmu Star Wars, Gwiezdnych Wojen, czyli na planecie Tatooine w pustynnym miasteczku Tataouine (stąd nazwa fikcyjnej planety) czy wreszcie o uznanym już Międzynarodowym Festiwalu Oaz w Tozeur.
Jednocześnie w miastach i miasteczkach południa Tunezji odbywa się wiele tradycyjnych festiwali o których informacja do szerszej publiczności dociera sporadycznie, a są zdecydowanie bardziej autentyczne niż wielkie imprezy, jak na przykład Festiwal Daktyli w Kebili. Bo też i daktyle z rejonu Douz i Kebili uznawane są za najlepsze w Tunezji.

Najstarszy z tunezyjskich festiwali, Festiwal Sahary w Douz, sięga roku 1910. Nosił wówczas nazwę „Aid Al Jamel”. Do dzisiaj wśród turystów i organizatorów pokutuje nazwa Camel Festival, Festiwal Wielbłądów. Nazwa nie jest przypadkowa. Tylko zimą można zobaczyć walczące wielbłądy. Ma to miejsce w okresie godowym, gdy w naturalnych warunkach samce walczą o względy samic. Jak opowiada Baraket, Tunezyjczyk odpowiedzialny za organizacje festiwalu: „Jest to jedyny okres takiego podekscytowania, kiedy samce zachowują się w ten sposób. Zaczynają się ślinić, mają wyostrzony węch, wydzielają specyficzny zapach, bardzo się pocą, szybko się denerwują i szukają guza.”
Festiwal odbywający się na granicy miasta i pustyni, nie bez kozery Douz nosi nazwę „Bramy Sahary”, trwa kilka dni i nie ogranicza się wyłącznie do walk wielbłądów. Jest międzynarodową prezentacją saharyjskich kultur. Uczestniczą w nim oprócz Tunezyjczyków przedstawiciele Algierii, Mauretanii, Czadu czy Libii. Można podczas festiwalu zobaczyć wielobarwne sceny z życia na Saharze, parady i tańce zespołów ludowych, pokazy sokolników, dosyć drastyczna pogoń chartów za żywym (do czasu) zającem, wyścigi i popisy jeźdźców na koniach czy wielbłądach.
Niezwykle ważną ceremonią, kończoną wręczeniem specjalnych nagród na honorowej trybunie, gdzie przesiadują najważniejsi oficjele Tunezji, są wybory najpiękniejszego, najdorodniejszego konia i wielbłąda. Baraket dodaje: „ Są cztery rodzaje wielbłądów – brązowy, czerwony, żółty i biały. Jedne są przeznaczone do transportu, inne do wyścigów, jeszcze inne do zjedzenia. Najlepszy z nich to biały wielbłąd. Jest wielki i szybki. Pomaga również karawanom znaleźć wodę. Jest bardzo drogi. Pochodzi głównie z Algierii czy Mauretanii. Ma specjalną nazwę – Mehary.”
Ten jeden z najważniejszych beduińskich festiwali na świecie kończy spontaniczna, zupełnie współczesna impreza, gdy miłośnicy skuterów, motorowerów i motocykli, a jest ich niewiarygodna ilość, tworzą ogromny półokrąg wewnątrz którego najodważniejsi popisują się swoimi umiejętnościami. Po chwili wtórują im jeźdźcy na quadach czy nawet szaleni kierowcy pickupów. Suchy piasek pustyni wzbijany jest na nieprawdopodobną wysokość, tworzy swoistą piaskową zasłoną, przez którą trudno jest się przebić chowającemu się powoli za horyzontem słońcu. Zachodzące słońce to sygnał do zakończenia imprezy. Jej ciąg dalszy trwa w kafejkach Douz, na placu w centrum miasta czy we wszystkich okolicznych hotelach i hotelikach. Do rana. Do następnego dnia festiwalu.

Jerzy Pawleta
Tunezja, Douz

Mój film z festiwalu w Douz i Tozeur można zobaczyć pod linkiem:
http://youtu.be/b8tulaoOcKU?list=UUjgJ25Xs_JqaHwzzQoAJ4rw

Powyższe pliki również możesz zakupić korzystając z formularza po prawej stronie.

O autorze

Jestem autorem wszystkich zdjęć, artykułów i materiałów wideo załączonych na stronie www.jerzypawleta.pl. Zabrania się publikowania zdjęć ze strony www.jerzypawleta.pl w pejoratywnym kontekście w stosunku do przedstawianych ludzi, miejsc czy zdarzeń.